Karierna orienatacija

KAM PO POSEBNEM PROGRAMU VZGOJE IN IZOBRAŽEVANJA?

Učenci posebnega programa vzgoje in izobraževanja obiskujejo našo šolo vsaj devet let (obvezni del)  z možnostjo podaljšanja, ki traja največ tri leta, v nadaljevalnem (za učence neobveznem delu) pa imajo možnost obiskovanja šole do 26. leta starosti. Kot odrasle osebe z motnjami v duševnem razvoju, ki imajo priznan status invalida po Zakonu o družbenem varstvu telesno in duševno prizadetih oseb, lahko postanejo v našem okolju uporabniki Varstveno delovnega centra Krško – Leskovec (enote v Leskovcu, Sevnici ali Brežicah) ali Centra Sonček. Varstveno delovni center (VDC) in Center Sonček nudita vodenje, varstvo in zaposlitev pod posebnimi pogoji, VDC Krško – Leskovec pa tudi institucionalno varstvo. Za zagotovitev mesta je potrebna pravočasna prijava.

POTEK IN NADALJEVANJE ŠOLANJA NAŠIH UČENCEV V PRILAGOJENEM PROGRAMU OSNOVNE ŠOLE

Učenci obiskujejo osnovno šolo s prilagojenim programom devet let (obvezno) z možnostjo nadaljevanja izobraževanja v tem programu še največ tri leta (obdržijo status učenca).

Večina učencev, ki uspešno dokončajo prilagojeni program z nižjim izobrazbenim standardom, se vključi v nižje poklicno izobraževanje. Obiskujejo dvoletne programe srednješolskega izobraževanja skupaj z učenci, ki so prej obiskovali redno OŠ. Programi, kamor se največ vpisujejo naši učenci, so: pomočnik v biotehniki in oskrbi, obdelovalec lesa, pomočnik pri tehnologiji gradnje, pomočnik v tehnoloških procesih. Učenci, ki so uspešno dokončali nižje poklicno izobraževanje, se lahko vpišejo v srednje poklicno izobraževanje (triletni program) ali srednje strokovno ali tehnično izobraževanje (štiriletni program). Primeri izobraževanja:

SREDNJA KMETIJSKA ŠOLA

GRM NOVO MESTO

SREDNJA ŠOLA ZA GOSTINSTVO

IN TURIZEM NOVO MESTO

SREDNJA POKLICNA IN

STROKOVNA ŠOLA KRŠKO

grm SŠGT_original scks

• gospodar na podeželju
  • vrtnar
  • cvetličar
  • slaščičar